Ne-a placut extrem de mult combinatia de ardei copt cu masline negre pe focaccia. Imi pare rau ca nu am pus doi ardei in loc de unul. Data viitoare o sa umplu locurile libere cu ardei.
vineri, 21 mai 2010
miercuri, 19 mai 2010
Focaccia dulce cu portocala si mac
Am facut reteta aceasta alaltaieri, desi am avut-o in vizor ceva vreme. A iesit foarte buna, Titus a fost incantat si eu la fel. Asa m-am bucurat cand am vazut cum creste aluatul de frumos in cuptor. E o reteta foarte simpla si daca faci aluatul cum trebuie, nu are ce sa dea gres. Si poti pune orice fruct zemos iti trece prin minte. Reteta era cu corcoduse, insa cum nu am avut am folosit portocale. Abia astept sa apara visinele si strugurasii ca sa le folosesc. Pana atunci o sa o incerc si cu capsuni.
marți, 18 mai 2010
Pizza cu jamon si rucola
Ideea acestui fel de pizza mi-a dat-o Titus, care a mancat la Baracca asa ceva. Si pentru ca era perioada in care aveam in casa jamon serano, ne-am gandit sa ne facem acasa sa vedem cum iasa.
Pentru aceasta pizza e important ca aluatul sa nu fie atat de gros ca la pizza margherita, ci trebuie sa il intinzi mai subtire, tinand cont ca nu are nici un fel de sos.
Pentru aceasta pizza e important ca aluatul sa nu fie atat de gros ca la pizza margherita, ci trebuie sa il intinzi mai subtire, tinand cont ca nu are nici un fel de sos.
joi, 13 mai 2010
Pizza cu sos de ceapa caramelizat
Am facut pana la urma si pizza cu sos de ceapa si mi-a placut foarte mult, desi ai un pic mai mult de lucru cu sosul de ceapa, merita incercat.
Aluatul se face ca la pizza margherita sau daca vrei cantitate mai mare poti sa faci aluatul de la focaccia.
Pe langa aluat mai ai nevoie de sos de ceapa facut in casa, si de cas mozarela.
Sos de ceapa caramelizata pentru pizza
Cand mi-a spus mami de reteta aceasta nu prea am avut incredere, insa cum pizza margherita mi-a placut foarte mult. am spus ca trebuie sa o incerc, asa ca am inceput sa fac sosul.
Quinoa cu ficatei si cartofi
Am inceput sa mananc iar quinoa. In Romania deocamdata nu se gaseste in orice magazin, insa quinoa isi merita banii si osteneala de a da o fuga la plafar. Eu mi-am cumparat anul trecut de la un plafar din manastur insa nu mi-a placut pentru ca mi s-a parut ca e veche. Anul acesta am inceput sa comand de la Cosul verde mai mult pentru pireurile lui Alice, insa am dat si de Quinoa si alte bunataturi. Asa ca mi-am comandat si sunt foarte multumita de calitate. Partea buna la magazin e ca aduc si acasa comenzi, pentru cei care nu au vreme de plimbari prin oras. Aici sunt niste informatii despre quinoa. Eu zic ca merita sa cumparati o cutie sa ii incercati gustul. Acum o sa va scriu cum o prepar eu.
marți, 11 mai 2010
Pui la cuptor cu vin rosu
Ador retetele de pui la cuptor pentru ca imi ia foarte putin timp sa le pregatesc si nu mai trebuie sa fac miros si murdarie cu prajitul pe aragaz. In plus,aceasta reteta e foarte gustoasa si se pastreaza bine si pentru a doua zi.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






