duminică, 6 iunie 2010
Legume cu piept de pui si taitei de orez
In afara de oalele si alte lucruri primite de la mami pentru bucatarie cand m-am casatorit, nu mi-a mai facut nimeni cadouri in folosul bucatariei :D. Pana acum cateva saptamani, cand am primit o ¨tigaie¨ speciala pt legume ( care are un nume special pe care l-am uitat). Imi doresc tare mult o tigaie roz :)) are titus o misiune de indeplinit pana la ziua mea, asa ca daca stiti unde se gaseste, anuntati-ma ca sa ii inlesnesc misiunea.
Ideea era ca reteta aceasta e de la persoana care mi-a facut frumosul cadou.E specific chinezeasca sau japoneza (nu mai stiu exact),insa trebuie incercata! Se face rapid si pentru cele care nu mananca paste de frica ingrasarii e ideala pentru ca are taitei/paste de orez care pe langa faptul ca nu ingrasa sunt foarte gustoase.Se poate face cu carne de pui sau porc si orice legume ai in casa, dovlecelul merge foarte bine...eu va voi scrie cum am facut-o eu, neavand prea multe prin frigider :)) insa a iesit delicioasa.
joi, 3 iunie 2010
vineri, 21 mai 2010
Focaccia cu ardei copt si masline
Ne-a placut extrem de mult combinatia de ardei copt cu masline negre pe focaccia. Imi pare rau ca nu am pus doi ardei in loc de unul. Data viitoare o sa umplu locurile libere cu ardei.
miercuri, 19 mai 2010
Focaccia dulce cu portocala si mac
Am facut reteta aceasta alaltaieri, desi am avut-o in vizor ceva vreme. A iesit foarte buna, Titus a fost incantat si eu la fel. Asa m-am bucurat cand am vazut cum creste aluatul de frumos in cuptor. E o reteta foarte simpla si daca faci aluatul cum trebuie, nu are ce sa dea gres. Si poti pune orice fruct zemos iti trece prin minte. Reteta era cu corcoduse, insa cum nu am avut am folosit portocale. Abia astept sa apara visinele si strugurasii ca sa le folosesc. Pana atunci o sa o incerc si cu capsuni.
marți, 18 mai 2010
Pizza cu jamon si rucola
Ideea acestui fel de pizza mi-a dat-o Titus, care a mancat la Baracca asa ceva. Si pentru ca era perioada in care aveam in casa jamon serano, ne-am gandit sa ne facem acasa sa vedem cum iasa.
Pentru aceasta pizza e important ca aluatul sa nu fie atat de gros ca la pizza margherita, ci trebuie sa il intinzi mai subtire, tinand cont ca nu are nici un fel de sos.
Pentru aceasta pizza e important ca aluatul sa nu fie atat de gros ca la pizza margherita, ci trebuie sa il intinzi mai subtire, tinand cont ca nu are nici un fel de sos.
joi, 13 mai 2010
Pizza cu sos de ceapa caramelizat
Am facut pana la urma si pizza cu sos de ceapa si mi-a placut foarte mult, desi ai un pic mai mult de lucru cu sosul de ceapa, merita incercat.
Aluatul se face ca la pizza margherita sau daca vrei cantitate mai mare poti sa faci aluatul de la focaccia.
Pe langa aluat mai ai nevoie de sos de ceapa facut in casa, si de cas mozarela.
Sos de ceapa caramelizata pentru pizza
Cand mi-a spus mami de reteta aceasta nu prea am avut incredere, insa cum pizza margherita mi-a placut foarte mult. am spus ca trebuie sa o incerc, asa ca am inceput sa fac sosul.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






