joi, 20 ianuarie 2011
Taitei de casa
Daca as avea timp as face taitei de casa in fiecare zi si i-as manca in fiecare zi :)).
reteta vine in curand.
Quinoa cu pui si cartofi
Am mai scris despre cat de mult imi place quinoa in alta reteta, din pacate la noi nu se gaseste la orice magazin si nu e tot timpul de cea mai buna calitate, insa e divina. Bineinteles, la inceput nu mi-a placut...e specific mie, insa asta nu prea conteaza.
DE CE AI NEOIE:
cartofi
pulpe de pui
morcovi
rosii
patrunjel
condimente
quinoa
1.In primul rand trebuie sa pui la cuptor puiul, poti alege partile tale preferate din el, trebuie spalat data jos pielea, condimentat cu sare, piper, boia.
2.Cartofii curatati se pot taia ca si in poza,in forma de evantai si se pune bucatele de unt printre el, se sareaza.
3. Intr-un recipient de cuptor se pune puiul, cartofii, si peste o rosie sau doua taiate marunt, morcovii si patrunjelul. Se acopera si se lasa la foc mic in jur de 45-55 min.
4. Intre timp se poate pregati quinoa asa cum scrie pe ambalaj.
Cand totul e gata se serveste imediat.
*eu am abiceiul sa pun peste quinoa, dupa ce e fiarta, putin ulei de masline si zeama de lamaie...mmm...
Pofta buna!
Bucati de pui prajite cu cartofi pai
Din cand in cand, cu toata dorinta mea de a manca sanatos, am nevoie de asa ceva. Si decat sa merg sa le cumpar, mai bine le fac acasa.
Bucatile acestea de pui prajite sunt o varianta mult mai sanatoasa a KFC-ului. Se fac rapid si sunt extrem de gustoase :).
Pentru ele ai nevoie de un praf special prin care vei da bucatile de pui inainte sa le prajesti. Se gaseste in Carrefoure de cumparat.
DE CE AI NEVOIE:
un pui taiat bucati
praf crispy pt prajit puiul
ulei
cartofi
Prepararea e tare simpla, ma bate gandul sa nu o mai scriu :)).
1. Puiul trebuie taiat si spalat bine ( eu tai si pielea de pe el )
2. Se pune uleiul intr-o tigaie adanca tip woc si se lasa sa se incinga.
3. Cand uleiul e incins se pun bucatile de pui tavalite prin praful crispy si se lasa pana sunt rumene.
* pentru un gust mai intens, recomand condimentarea puiului inainte de a fi dat prin praful respectiv cu putina sare si piper.
*puiul se va intoarce pe o parte si pe alta in tigaie astfel incat toate partile sa fie rumenite bine,bine.
Cartofii pai banuiesc ca orice ii stie face, asa ca recomand sa vina sotul/iubitul la bucatarie si sa se ocupe ei de partea aceea.:)
Pofta buna sa aveti!
duminică, 7 noiembrie 2010
Macarons cu fistic
Reteta aceasta e delicioasa! Nu mi-a iesit cum ar fi trebuit, deoarece biscuitii trebuie sa fie crescuti, insa nu am respectat un mic amanunt si din aceasta cauza mi-au iesit asa. Oricum, gustul e foarte,foarte bun. Saptamana aceasta vreau sa o repet.
DE CE AI NEVOIE:
de un barbat ca sa bata albusurile
4albusuri de ou ( care trebuie sa stea in frigider pentru 3 zile inainte de a fi folosite)-eu nu am respectat acest amanunt:D
30gzahar mai fin decat cel cristal cred ca chiar asa se numeste, zahar fin (dar nu pudra)
200g zahar
55g migdale
55g fistic
Pentru crema de lamaie:
225g crema de branza gen
2-3 linguri unt moale
60g lemon curd
1. Migdalele, zaharul cristal si fisticul trebuie date prin blender sau alt mixer ca sa devina praf si se pun intr-un bol.
2. Se bat albusurile de ou pana se formeaza o masa compacta si fina care nu curge. Trebuie adaugat zaharul fin treptat pana masa ajunge sa aiba consistenta cremei de ras.
3. Masa albusurilor trebuie adaugata in bolul cu ingredientele uscate, insa nu trebuie amestecat ca si in supa, ci se amesteca cu grija de jos in sus, ca si cum ar fi un rotund in bol :D. Cand a devenit totul compact, pe o tava cu foaie de cuptor, se adauga aluatul de macarons. Eu am pus intr-o punga si asa le-am adaugat, insa se poate pune pe tava si cu lingurita.
4. Trebuie sa fie cuptorul incalzit la 140 grade celsius, si se fac in jur de 10 minute, insa depinde de marimea lor, asa ca sa aveti grija sa nu se arda. Trebuie lasati sa se raceasca si dupa aceea scosi din tava.
Se poate umple cu orice crema, eu am incercat-o aceasta care e dulce acrisoara si e pe gustul meu.
Crema:
Amesteci toate ingredientele bine intr-un bol cu mixerul si le lasi sa se raceasca pentru 2, 3 ore la frigider.
scriu si o reteta super rapida pt lemon curd.
Lemon curd:
1. 4 lamai de la care se ia zeama si se razaleste coaja
2.110g unt taiat cubulete
3. 4oua batute
4. 450g zahar fin
1,3,4 se amesteca pe foc pentru 3-7 minute pana se ingroasa, dupa care se ia de pe foc si se adauga untul
Sa imi spuneti si mie daca v-au iesit crescuti:).
sâmbătă, 6 noiembrie 2010
Biscuiti de casa
Imi cer scuze pentru intarzierea scrierii retetei, insa timpul se scurteaza considerabil atunci cand ai o fetita activa pe langa tine toata ziua :).
Titus a crezut ca am facut biscuitii din castane, asa a perceput el gustul. Biscuitii acestia merg 100% cu un ceai fierbinte.
DE CE AI NEVOIE:
aproximativ 500g faina integrala de grau
2 linguri lapte
5oua
1 cana zahar negru
o jumatate pachet de unt
un pliculet praf de copt
2. Aluatul rezultat se intinde cu sucitorul, iar apoi faci forme in el,eu i-am si impuns cu o furculita, le asezi pe o tava si le pui la cuptor.
3. Nu mai tin minte cat timp le-am lasat, insa iti vei da seama cand vei simti mirosul bun de biscuiti .Focul nu trebuie sa fie dat tare.
4. Lasa-i sa se raceasca in tava si dupar dupa aceea sa ii pastrezi in borcane.
Sunt foarte gustosi si in acelasi timp sanatosi, putand si cei mici sa manance din ei.
vineri, 5 noiembrie 2010
Peste prajit in mamaliga cu mujdei
Reteta aceasta a devenit preferata noastra, datorita mamei mele care ne-a gatit-o de cateva ori. Inainte gateam in felul acesta fileul de peste, insa trunchiul de peste gatit astfel e mult mai delicios.
Eu am incercat si trunchi de cod si de merluciu. Am cumparat inghetat si fara cap...n-am avut mult de lucru la el, doar sa il curat de solzi.
Are oase tare putine , insa cand il cumperi, sa te uiti sa fie destul de mare. Eu am nimerit o punga cu trunchuri tare mici si amarate si m-am chinuit mult cand le-am mancat.
DE CE AI NEVOIE:
trunchi de peste congelat sau proaspat
faina de malai
sare marina
piper
nucsoara
orez fiert
4 catei de usturoi + sare+apa pt. mujdei
CUM SE PREPARA:
1. Pestele trebuie lasat la dezghetat de seara. Ziua urmatoare il speli, cureti si condimentezi cu sare, piper, nuscoara si ceva ierburi daca vrei.
2. Intr-o farfurie, trebuie sa torni faina de malai si sa imbraci pestele cu ea.
3. Intr-o tigaie, pui ulei de masline si pui pestele cu capac la foc mic. Eu am o plita pe care o folosesc la peste de genul acesta, ca sa nu mi se arda. Daca il lasi la foc mic, in jur de 15 minute ii trebuie sa se faca pe ambele parti. Il intorci la un moment dat, altfel ti se va arde pe o parte.
4. In timp ce se face pestele, pune orezul la fiert cu putina sare. Cand orezul e fiert, lasa-l la scurs.
5. Orezul il poti pune intr-un bol separat si sa mai pui un pic de sare pe el si ulei de masline.
.
Se pastreaza foarte bine in frigider in jur de doua zile, avand acelasi gust ca in ziua in care a fost gatit.
´´A fi important nu este acelasi lucru cu a parea importnat. Uneori importanta contributiei unei persoane nu este observata pana cand contributia ei nu inceteaza.´´
Brocoli cu piept de pui
Am revenit pe blog! Sunt tare entuziasmata in aceasta perioada pentru ca am multe retele noi in minte pe care vreau sa le impartasesc cu voi.
Brocoli e una din legumele noastre favorite. E de asemenea leguma numarul unu in substante anticangerigene. Un articol interesant despre brocoli, gasiti aici.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


















