>

duminică, 2 mai 2010

Pizza margherita



In sfarsit am revenit! Tin minte primele retete de pizza facute in casa...eram mica pe atunci si nu stiam cum trebuia sa arate si sa guste o pizza adevarata. Desi mami e o bucatareasa foarte buna, pizza facuta de ea pe vremea aceea era cam asa: aluatul iesea gros...foarte gros, si umplutura era cu o gramada de chestii prin ea...nu imi prea placea, probabil si pentru ca ma chinuiam cand o mancam si tot dadeam pe jos umplutura care aluneca:)). Imi povestea mami zilele trecute cum erau retetele in vremea comunista : scria Ingrediente: zahar (daca ai, daca nu e bine si fara) faina (daca ai, daca nu e bine si fara) etc. :)), deci nu e de mirare ca nu ieseau toate perfect. Insa acum, reteta aceasca o am de la mami si e iam, iam. Am facut-o de ziua lui Titus, si ziua urmatoare am mai facut o tura ca ne-a placut tare mult.

miercuri, 28 aprilie 2010

Fructe de mare cu orez



Rețeta aceasta e foarte rapidă, însă dacă vrei să faci cantitate mai mare e scumpă. Am cumpărat din Auchan niște fructe de mare inghețate și am făcut supă și felul doi. Au o aromă puternică și nu e bine să se exagereze cu mâncatul în cantitați mari. Eu am pus după ochi toate ingredientele.

Tarta cu leurda si spanac


Am primit niste leurda..nu tin minte sa fi mancat vreodata. Zici ca e usturoi amestecat cu piper si inca ceva. E gustoasa.:)). Asa ca m-am gandit sa fac ceva cu ea si cartofii noi pe care ii aveam. Cum tocmai am cumparat o forma pt tarte, mi-a venit ideea sa fac la cuptor o tarta cu cartofi.E o gustare rapida care inlocuieste perfect cartofii la cuptor si e mult mai consistenta.

marți, 27 aprilie 2010

Piept de pui cu orez si spanac


Am fost duminica la o plimbare lunga cu Titus prin oras, mi-am dat seama ca nu mai am antrenament nici la plimbari:)). Mi-a fost dor de centrul Clujului, desi piata Unirii e o dezamagire, zic eu. Am reusit sa prins copacii infloriti si sa fac niste poze, ceea ce anul trecut nu am putut. Mi-e dor de vremea cand imi era groaza sa ma trezesc dimineata sa merg la liceu si sa urc Horea, de orele de romana si povestile lungi cu Ioana. Mi-e dor de lucrurile frumoasa care au trecut, si acum mi se face dor si de reteta care tocmai o sa o postez.

Ador reteta aceasta din trei motive: e foarte rapida, sanatoasa si gustoasa. Mi se pare perfecta pentru o zi de primavara.

DE CE AI NEVOIE:

Piept de pui
Spanac
Orez
Sare marina
Ulei de masline
O jumatate de lamaie
Curry
piper
o rosie
catei de usturoi


Primul lucru care trebuie facut e sa cureti pieptul de pui, sa il speli si sa il tai in bucati mari. In poza, bucata mare e taiata asa felii. Il condimentezi cu sare, piper, curry apoi il pui la foc intr-o cratita cu capac impreuna cu niste catei de usturoi ( cam 3 la 2 bucati mici de piept de pui ), rosia taiata, putin ulei, si putin apa...mai putin de un sfert de pahar. Il acoper si il lasi la foc mic pana e gata, dupa care poti sa iei jos capacul si sa il lasi sa se rumeneasca pe ambele parti ( trebuie intors, evident ).

La garnitura eu am folosit orez care nu se fleoscaieste :P .Il fierbi cu putina sare si il lasi in apa pana ai nevoie de el.

Spanacul eu l-am pun intr-o cratita cu putin ulei de masline peste si l-am lasat sa se inmoaie vreo 5 minute, dupa care am pun putina sare si zeama de lamaie. Daca nu iti place foarte acru, pune mai putina zeama.

Combini apoi orezul cu spanacul , il mai lasi un minut, si e gata!




Nu e o reteta sofisticata, insa e hranitoare si merge gatita la o intalnire cu cativa prieteni.
  
Bon Appétit!

luni, 26 aprilie 2010

Focaccia



Trebuia sa postez reteta aceasta de ceva timp, insa am devenit lenesa la scris. Reteta aceasta am gasit-o ceva timp si mi-am salvat-o, insa tot nu m-am indurat sa o fac, pentru ca mi se parea ca cere mai mult timp, iar cand am aflat ca mama mea stie sa faca am asteptat-o sa o facem impreuna. Pot sa va zic ca e foarte buna si trebuie facuta in cantitate mai mare, caci se termina rapid. Titus imi spunea din bucatarie cand a dat de ea ca mananca toata tava :)). Practic aluatul e cel de paine, insa secretul e uletiul de masline si gaurile:).O sa explic indata.

DE CE AI NEVOIE:

1kg faina
2 pliculete drojdie
2 1/2 cani apa calduta
2 1/2 lingurite sare marina
un pumn ulei masline
sare marina grunjoasa
ierburi aromate
usturoi


Intr-un bol mare amesteci faina cu drojdia, dupa aceea sare si apoi putin cate putin apa. Uleiul se lasa pt mai incolo. Incepi sa framanti aluatul, la inceput vei vedea e ca foarte lipicios, insa nu trebuie sa adaugi faina, continua sa il framanti pana incepe sa se desprinda de pe degete si incepe sa creasca. Apoi pui uleiul si il mai framanti inca un pic. Il lasi apoi acoperit sa creasca in bucataria incalzita. Eu de obicei dau drumul la aragaz sa se incalzeasca si aragazul in timp ce creste aluatul.

Dupa ce vezi ca a crescut bine, il intinzi intr-o tava ( eu pun o foaie de copt pe tava ) apoi cu degetele faci niste gauri dese si adanci in aluat, apoi torni ulei de masline peste ( sa nu te zgarcesti cu el pt ca uleiul intra in aluat si ii da un gust foarte bun ). Eu am mai pus peste aluat ierburi italienesti, si catei de usturoi taiat marunt, marunt, si bineinteles sare grunjoasa neaparat. Se poate face si fara usturoi, insa noua ne place mai mult cu el, ii da o aroma f buna.

 ( in urma unei cereri, am completat reteta cu o poza de focaccia inainte de a o baga la cuptor. Aceasta am facut-o cu sare marina si rozmarin proaspat si e delicioasa )

Nu stiu cat se lasa in cuptor, ca nu am cronometrat...dupa 10 minute o verifici. Trebuie sa fie crescuta si putin rumenita deasupra.




Eu am niste tavi din lut care sunt foarte bune. Am facut din cantitate de mai sus, in 4 tavi, una mare de cutop, alta de pizza, si 2 din lut. Cele din lut sunt cele mai bune si focaccia se poate pastra mai multe zile fara sa se intareasca. Asa ca recomand in cazut in care nu aveti un cuptor bun, sa incercati in ceva tava mai groasa.

Focaccia se poate manca dimineata incalzita la prajitorul de paine cu cafea sau suc de portocale. Ori in timpul unui film ca si o rontaiala sanatoasa.
Nu va fie lene si incercati reteta, merita osteneala :)!

Bon Appétit!

vineri, 23 aprilie 2010

Briosa cu sofran



Am facut reteta aceasta saptamana trecuta, cand a fost plecat Titus, dar tot nu mi-am gasit timp sa o postez. Am vrut de ceva vreme sa o fac, insa cum necesita sa stea la frigider de seara pe dimineata tot am amanat. Eram cu gandul la ea si mi-am facut timp pana la urma intr-o seara. Am fost foarte entuziasmata. M-am chinuit un pic la prepararea ei, si a iesit fum din mixerul meu vechi si m-a si curentat de cateva ori ...:)) Dimineata cand m-am uitat la ea, crescuse foarte mult, insa am pus aluatul intr-o forma prea mare si s-a intamplat neprevazutul: aluatul crescuse foarte frumos in cuptor, insa cand am tras focul s-a lasat:(( si se ardea pe margini (trebuie sa imi iau o forma mai de calitate pt cozonac)...am fost tare dezamagita, insa dupa ce am gustat continutul m-am linistit:)) . E tare gustoasa, eu am facut-o cu cardamom, insa reteta era cu sofran. Ziua urmatoare a venit Titus cu sofranul de 0,05g din Olanda :)) cica a fost intotdeauna cel mai scump condiment din lume. O sa incerc luna viitoare sa o fac cu sofran, cred ca e ingrozitor de buna cu aroma de la el.

DE CE AI NEVOIE:

425g faina lasata in frigider pt 15-20 minute
330g unt rece taiat cubulete
1 pliculet drojdie
75g zahar
o ciupitura de cardomom ( sofran )
60ml apa calduta 30 grade C
5 oua reci
1lingura lapte batut ( sau branza de vaci)
o ciupitura de sare
1 ou


  1. Untul taiat cubulete trebuie batut cu mixerul pana devine o crema, dupa care se pastreaza in frigider pana in momentul in care e nevoie de el. Eu nu l-am putut bate...adica din cauza mixerului, asa ca l-am lasat sa se inmoaie un pic si l-am batut cat am putut.

  2. Dizolva drojdia cu 1 lingurita de zahar si apa de la sofran intr-un bol. Adauga zaharul ramas, laptele batut, ouale sarea si faina. Amesteca bine ingredientele la viteza mica cu mixerul.

  3. Adauga untul din frigider putin cate putin.Trebuie sa bati bine ca sa il integrezi in aluat. 
     4. Se lasa la frigider 24 de ore acoperit cu un material.

     5. Dupa 24 de ore, se pune in forma aleasa o hartie pt copt si se toarna aluatul, dupa care se unge cu un    ou batul.

     6.Trebuie lasat in cuptorul incalzit 20-25 de minute, apoi scos pe un dog si racit.




Mie aluatul mi-a iesit curgator, asa ca l-am pus de cu seara in forma in care urma sa il coc. Probabil din cauza ca nu am un cantar de bucatarie si masor faina in cana pt ml :)) ...l-am lasat doar 12 ore dar a crescut si era sa dea afara. Am fost dezamagita cand mi-am vazut frumusetea de aluat pleostindu-se dupa ce crescuse asa de frumos, insa mi-a trecut cand am gustat briosa.
Eu o pap in timpul zilei ca si desert, cu gem sau miere sau dulce de leche si e delicioasa. Si goala e buna daca nu te deranjeaza faptul ca nu e prea dulce.Si avantajul e ca o poti folosi la soufleul de banane daca iti ramane in plus.

 Bon Appétit!

miercuri, 21 aprilie 2010

Muffins



Am cautat mult o reteta de muffins simpla cum doream eu. Nu am gasit exact asa, asa ca nu am adaugat afine in reteta de fata. Mi-a placut mult cum au iesit, pentru ca nu sunt sfaramicioase si au un gust tare bun de la nucsoara. Mie imi place sa le mananc dimineata cu lapte, si cum dimineata Alice nu prea ma lasa sa fac nimic, magdalenele sunt perfecte ca mic dejun pentru mine. Sunt destul de consistente pt ca mai mult de doua nu reusesc sa mananc, insa ale mele au iesit si mari din cauza formei.


Am avut si ajutor in bucatarie, Alice era foarte aproape de a distruge opera mea cu piciorul din cauza poftei :)). Le-am pus in forme, desi trebuia cred ca pun foaie de cuptor pentru ca mi s-au cam prins. Plus ca  focul l-am lasat cam tare prea mult timp, desi au crescut foarte bine si aveam si tava dedesubt. Trebuie sa pun niste caramizi in cuptor care cica fac caldura sa se propage uniform si sa nu se arda jos mancarea. Insa, eu cred ca a fost din cauza focului prea tare. Asa ca tine minte, focul intre mediu si mic chiar daca cresc mai incet. Eu pe langa praful de copt ( de la vecina din nou :)) din reteta am pus si putin bicarbonat, ca mi-a fost frica sa nu creasca si mi s-au facut cat ciupercile:).

            DE CE AI NEVOIE:

  • 1/2 CANA UNT TOPIT ( eu l-am topit si dupa l-am racit un pic )
  • 1 CANA ZAHAR
  • 2 OUA BATUTE
  • 1/2 CANA LAPTE
  • 2 CANI FAINA
  • 2 LINGURITE PRAF DE COPT
  • 1/2LINGURITA SARE
  • 1 LINGURITA SCORTISOARA
  • 1/4 LINGURITA NUCSOARA

Prepararea e foarte rapida. Intr-un bol, mixezi untul cu zaharul ( eu toata compozitia am batut-o cu mixerul ). Apoi adaugi ouale, apoi laptele. Combini restul ingredientelor si le adaugi la aluat, insa cate putin ca sa nu se faca cocoloase. Dupa ce aluatul e pufos si cremos poti umple formele unse cu un pic de unt si se pun la cuptor( in reteta scria 20 minute ) insa mie in 10 minute mi s-au facut, deci depinde de cuptor.



 Poti pune putin zahar pe deasupra magdalenelor sau daca e o intalnire intre prieteni si vrei sa fie mai consistente, poti pune crema mascarpone sau ceva crema cu lamaie. Arata tare bine si chiar daca se mananca doar din doua,trei muscaturi sunt niste muscaturi delicioase!

Bon Appétit!