>

duminică, 7 noiembrie 2010

Macarons cu fistic


Reteta aceasta e delicioasa! Nu mi-a iesit cum ar fi trebuit, deoarece biscuitii trebuie sa fie crescuti, insa nu am respectat un mic amanunt si din aceasta cauza mi-au iesit asa. Oricum, gustul e foarte,foarte bun. Saptamana aceasta vreau sa o repet.

DE CE AI NEVOIE:

de un barbat ca sa bata albusurile
4albusuri de ou ( care trebuie sa stea in frigider pentru 3 zile inainte de a fi folosite)-eu nu am respectat acest amanunt:D
30gzahar mai fin decat cel cristal cred ca chiar asa se numeste, zahar fin (dar nu pudra)
200g zahar
55g migdale
55g fistic

Pentru crema de lamaie:

225g crema de branza gen
2-3 linguri unt moale
60g lemon curd



1.  Migdalele, zaharul cristal si fisticul trebuie date prin blender sau alt mixer ca sa devina praf si se pun intr-un bol.

2. Se bat albusurile de ou pana se formeaza o masa compacta si fina care nu curge. Trebuie adaugat zaharul fin treptat pana masa ajunge sa aiba consistenta cremei de ras.

3. Masa albusurilor trebuie adaugata in bolul cu ingredientele uscate, insa nu trebuie amestecat ca si in supa, ci se amesteca cu grija de jos in sus, ca si cum ar fi un rotund in bol :D. Cand a devenit totul compact, pe o tava cu foaie de cuptor, se adauga aluatul de macarons. Eu am pus intr-o punga si asa le-am adaugat, insa se poate pune pe tava si cu lingurita.

4. Trebuie sa fie cuptorul incalzit la 140 grade celsius, si se fac in jur de 10 minute, insa depinde de marimea lor, asa ca sa aveti grija sa nu se arda. Trebuie lasati sa se raceasca si dupa aceea scosi din tava.

Se poate umple cu orice crema, eu am incercat-o aceasta care e dulce acrisoara si e pe gustul meu.

Crema:

Amesteci toate ingredientele bine intr-un bol cu mixerul si le lasi sa se raceasca pentru 2, 3 ore la frigider.

scriu si o reteta super rapida pt lemon curd.



Lemon curd:
1. 4 lamai de la care se ia zeama si se razaleste coaja
2.110g unt taiat cubulete
3. 4oua batute
4. 450g zahar fin

1,3,4 se amesteca pe foc pentru 3-7 minute pana se ingroasa, dupa care se ia de pe foc si se adauga untul


 Sa imi spuneti si mie daca v-au iesit crescuti:).

sâmbătă, 6 noiembrie 2010

Biscuiti de casa


Imi cer scuze pentru intarzierea scrierii retetei, insa timpul se scurteaza considerabil atunci cand ai o fetita activa pe langa tine toata ziua :).
Titus a crezut ca am facut biscuitii din castane, asa a perceput el gustul. Biscuitii acestia merg 100% cu un ceai fierbinte.

DE CE AI NEVOIE:

aproximativ 500g faina integrala de grau

2 linguri lapte

5oua

 1 cana zahar negru

o jumatate pachet de unt

un pliculet praf de copt 


1. Amesteci jumatate din cantitatea de faina cu zaharul si untul, apoi adaugi laptele, praful de copt si ouale unul cate unul. Apoi incepi sa adaugi cealalta jumatate de faina. Aluatul trebuie sa il poti framanta asa ca daca mai e nevoie de faina trebuie sa pui pana nu se lipeste de mana si pana e bun de intins.

2. Aluatul rezultat se intinde cu sucitorul, iar apoi faci forme in el,eu i-am si impuns cu o furculita, le asezi pe o tava si le pui la cuptor.

3. Nu mai tin minte cat timp le-am lasat, insa iti vei da seama cand vei simti mirosul bun de biscuiti .Focul nu trebuie sa fie dat tare.

4. Lasa-i sa se raceasca in tava si dupar dupa aceea sa ii pastrezi in borcane.

Sunt foarte gustosi si in acelasi timp sanatosi, putand si cei mici sa manance din ei.


vineri, 5 noiembrie 2010

Peste prajit in mamaliga cu mujdei


Reteta aceasta a devenit preferata noastra, datorita mamei mele care ne-a gatit-o de cateva ori. Inainte gateam in felul acesta fileul de peste, insa trunchiul de peste gatit astfel e mult mai delicios.
Eu am incercat si trunchi de cod si de merluciu. Am cumparat inghetat si fara cap...n-am avut mult de lucru la el, doar sa il curat de solzi.
Are oase tare putine , insa cand il cumperi, sa te uiti sa fie destul de mare. Eu am nimerit o punga cu trunchuri tare mici si amarate si m-am chinuit mult cand le-am mancat.

DE CE AI NEVOIE:

trunchi de peste congelat sau proaspat
faina de malai
sare marina
piper
nucsoara
orez fiert
4 catei de usturoi + sare+apa pt. mujdei


CUM SE PREPARA:

1. Pestele trebuie lasat la dezghetat de seara. Ziua urmatoare il speli, cureti si condimentezi cu sare, piper, nuscoara si ceva ierburi daca vrei.

2. Intr-o farfurie, trebuie sa torni faina de malai si sa  imbraci pestele cu ea.

3. Intr-o tigaie, pui ulei de masline si pui pestele cu capac la foc mic. Eu am o plita pe care o folosesc la peste de genul acesta, ca sa nu mi se arda. Daca il lasi la foc mic, in jur de 15 minute ii trebuie sa se faca pe ambele parti. Il intorci la un moment dat, altfel ti se va arde pe o parte.

4. In timp ce se face pestele, pune orezul la fiert cu putina sare. Cand orezul e fiert, lasa-l la scurs.

5. Orezul il poti pune intr-un bol separat si sa mai pui un pic de sare pe el si ulei de masline.

6. Pestele serveste-l cald si cu mujdei, fara el se pierde tot farmecul :).

 .

Se pastreaza foarte bine in frigider in jur de doua zile, avand acelasi gust ca in ziua in care a fost gatit.


Noapte buna sa aveti!


´´A fi important nu este acelasi lucru cu a parea importnat. Uneori importanta contributiei unei persoane nu este observata pana cand contributia ei nu inceteaza.´´

Brocoli cu piept de pui

 

Am revenit  pe blog! Sunt tare entuziasmata in aceasta perioada pentru ca am multe retele noi in minte pe care vreau sa le impartasesc cu voi.

Brocoli e una din legumele noastre favorite. E de asemenea leguma numarul unu in substante anticangerigene. Un articol interesant despre brocoli, gasiti aici.

vineri, 2 iulie 2010

Cozonac cu zmeura si banane


Dupa o prea lunga pauza in care nu am putut gati, ma intorc cu bucurie pe blog si in bucatarie. V-am ramas datoare cu reteta la cozonac, insa foarte curand voi veni cu retete noi. Stie cineva unde pot gasi creveti intregi proaspeti? Spre dezamagirea mea am fost in carrefoure si nu am gasit.
 Tin minte ca reteta aceasta se poate face si ca niste muffins daca aveti rabdare. Din pacate zmeura a trecut insa cred ca se gasesc mure pe piata acum.

luni, 28 iunie 2010

Mic dejun cu zmeura


Numai cand ma uit la poza simt mirosul de zmeura si imi amintesc cu placere de acest mic dejun! Am optat pentru zmeura si visine, ambele foarte dragi mie pentru a prepara mancarea de dimineata. Si parca a reusit sa inveseleasca dimineata, chiar daca norii negri si vantul puternic aduceau o zi de toamna in toiul verii.

sâmbătă, 26 iunie 2010

Sandwich cu somon si branza cu mucegai


Sandwich-ul acesta trebuia sa fie o salata cu orez, insa din lipsa de timp am folosit somonul pt ce se vede. Se prepara foarte simplu, inca ma gandesc daca merita sa mai scriu cum, pentru ca sigur iti poti da seama din poze. Oricum, prima data se prajeste paine, apoi somonul in putin ulei de masline. Dupa care se spala salata si se lasa la scurs. Dupa ce s-a scurs, o asezi pe feliile de paine, apoi pui somonul, si branza cu mucegai...si gata! :D

Un sandwich rapid si diferit, asa cum e si postarea aceasta.
Weekend placut si bon appetit! :)