>

luni, 19 aprilie 2010

Pancakes



Nu stiu cum sunt altii, insa eu iubesc placintele acestea americanesti ;). Am incercat mai multe reteta pana am descoperit-o pe aceasta care mi-a placut.Pana acum toate retetele care le-am incercat erau cu lapte batut, insa mi se parea ca nu sunt facute inauntru. Aceasta e doar cu lapte. Iti ia un pic de timp sa le faci, mai ales daca le faci mai micute, si eu bine sa faci cantitate mai mare daca tot te apuci de ele, pentru ca sunt foarte gustoase si se pot pastra la frigider. Sunt tare bune dimineata langa un pahar cu lapte.


CE ITI TREBUIE:

1 1/2 CANA FAINA
2 LINGURI ZAHAR
2 OUA SEPARATE
2 CANI LAPTE
4 LINGURI UNT TOPIT(aproximativ un sfert de pachet de unt)
1 1/2 LINGURITA PRAF DE COPT
1 LINGURITA BICARBONAT
3/4 LINGURITA SARE

1. Prepararea e foarte rapida. Amesteci FAINA,ZAHARUL, PRAFUL DE COPT, BICARBONATUL si SAREA intr-un bol mare.

2. In alt bol, amesteci GALBENUSURILE de OU cu LAPTELE si UNTUL.

3. In alt bol, se bat ALBUSURILE.

Amesteci 2. in 1. incet, ca sa nu se faca cocoloase. Apoi adaugi 3. in aluat, cate o lingura. 
Pui putin ulei( jumate lingurita ) in tigaie ( preferabil de teflon, caci altfel se prind  de tigaie sau nu se fac ) si se pune aluatul ( eu pun mai putin de un polonic ).
Cand apar bule mici de aer, poti sa le intorci pe cealalta parte.
Eu le cladesc intr-o farfurie si doar in momentul in care le servesc adaug gemul. Insa, mie imi plac foarte mult cu sirop de artar :) daca stie cineva de unde se poate cumpara, i-as fi recunoscator.




Am reusit sa le mananc din pacate intr-o zi, insa voi mai face curand . Ale mele sunt mai subtirele, pentru ca nu am avut praf de copt :D am pus doar bicarbonat, insa in mod normal vor iesi mai groase si pufoase....iam,iam!


Bon Appétit!

duminică, 11 aprilie 2010

Piept de pui umplut cu cartof dulce si ceapa verde



Reteta aceasta nu e tare rapida, desi poate m-am miscat eu incet aseara. Mi-a venit ideea de a umple pieptul de pui aseara cand ma gandeam la cartoful dulce din care ii fac lui Alice pireul si care mi se pare ca e divin. Tot timpul imi vine sa ii mananc pireul cand il gust:)).


Cartoful dulce e.. foarte dulce, la gust seamana cu cel mai bun dovleac copt pe care l-ai mancar vreodata. Ieri seara mi-a cumparat Titus 2 cartofu dulci de un kilogram din Auchan...sunt uriasi, imi pare rau ca am apucat sa le fac poza celor micuti, cei mari doar intr-un bol incapeau :)) .Neaparat trebuie sa incerci cartoful dulce aici ai niste informatii despre el. Vor mai urma retete cu el, probabil in urmatoarea va fi folosit pentru un desert. Acum, pentru reteta de pui,

AI NEVOIE DE :

PIEPT DE PUI INTREG (eu am avut un piept de pui taiat in 2, si m-am chinuit cu umplutul)
3OUA( batute si condimentate cu sarea,piperul,usturoiul si plante aromatice)
CEAPA
CARTOF DULCE
4cateiUSTUROI
SARE
PIPER
1KG ROSII FACUTE PASTA ( sau poti cumpara o cutie cu rosii gata decojite )
MIGDALE MARUNTITE
O LINGURA MIERE

Cartoful taiat foarte marunt si cu ceapa se pun pe foc in putin ulei la foc mic, cam 5 minute.
Pieptul de pui trebuie taiat felii late, subtiri in asa fel incat sa fie loc pentru umplututa. Se sareaza si pipereaza in partea dinauntru si se umple cu cartoful si ceapa dupa care se ruleaza, trebuie sa il prinzi cu niste scobitori ca sa nu se desfaca si se pune intr-un bol cu ouale batute la macerat( aproximativ o ora).

Dupa o ora bucatile de pui se trec prin migdalele maruntite si se pun intr-un recipient ( cu putin ulei in el ) pentru cuptor, si se lasa in cuptor pana incepe sa se rumeneasca, dupa care se adauga sosul de rosii in care ai pus o lingura de miere.

Se lasa pana incepe sa miroasa frumos si scade sosul :) aproximativ 30 minute. Mie mi-a mai ramas cartof si un pic de ceapa si le-am pus in sosul de rosii. L-am servit cu orez basmati, desi e destul de consistent si merge si doar cu paine.


Titus a fost incantat de mancare si pentru ca nu a apucat sa manance mai mult de doua bucati, o sa repet reteta cand se intoarce din Olanda.

Un sfat, la sosul de rosii merge sa adaugi o jumate de pahar de apa pentru ca mie nu mi-a prea ramas sos si e tare bun si dulceag.

Bon Appétit!

Banana prajita cu migdale




Adevarul e ca eu mananc bananele neprajite, necondimentate, insa cum tocmai imi cumparase Titus o punga de migdale, am zis sa incerc sa pun banana pe grill sa vad ce iasa. A iesit mult fum ....foarte mult, insa mirosea a banana, asa ca a fost si o parte buna in faptul ca mi-am afumat bucataria.

Prima tura am taiat-o prea subtire si s-a cam prins pe grill, apoi am injumatatit-o doar si camuflat-o in migdale si a iesit tare buna, pe cuvant. Imi place mai bine decat in starea ei naturala, daca as avea casa si un pic de gradina in fiecare zi as fi afara la grilul meu cu bananele pregatite, asa e un pic complicat. Oricum, va recomand deserutul acesta, e o delicatese. Si poate aveti voi alte idei cum se pot praji bananele fara sa iasa atat de mult fum din ele.

Sa aveti o saptamana frumoasa si senina!


Bon Appétit!



vineri, 9 aprilie 2010

Piept de pui cu migdale



Reteta aceasta mi-a facut-o mama mea la ceva vreme dupa ce am nascut. Nu prea avem atunci pofta de mancare, insa de cand am simtit mirosul puiului pe foc mi s-a facut pofta. Mie nu imi plac snitelele de pui. le gasesc uleioase si para prea mult gust, daca ai aceeasi problema, atunci aceasta reteta iti va placea enorm, garantez! Are un gust usor dulceag de la migdale care se potriveste perfect cu aroma de la condimente.
Nu te zgarci sa dai banutii pe punga de migdale, pentru ca poti face de foarte multe ori din ea.

CE ITI TREBUIE:

1 PIEPT DE PUI MARE
3,4 OUA
4 CATEI DE USTUROI
PIPER
SARE
PRAF DE ARDEI ROSU(dulce)
..eu mai pun si putina nucsoara si am incercat si cu scortisoara si iasa fenomenal.
PESMET 
MIGDALE neprajite MARUNTITE (poti fi si cojite, eu am facut si asa si iasa la fel de bun )

 Primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa pregatesti compozitia unde vei lasa pieptul de pui la macerat.
Intr-un bol mare se bat ouale bine, apoi se adauga condimentele si se amesteca (usturoiul se piseaza, si sa pui destula sare )

Apoi se spala bine puiul si se curata de toata grasimea. Se taie bucati, nu groase si nici prea lungi, apoi fiecare bucata se pune in bolul cu oua. Trebuie lasat cel putin 2 ore la macerat. Poti sa il pregatesti si de seara si sa il lasi pana dimineata in frigider acoperit. 

Dupa ce a stat destul timp la macercat, se pregateste o farfurie intinsa unde se pune pesmet si migdale maruntite ( eu le maruntesc cu robotul de bucatarie ) jumatate de cantitate din fiecare, se ia cate o felie de pui si se umple cu compozitia aceasta, dar sa insisti sa aiba destula compozitie pe el. Apoi se pune intr-o tigaie cu ulei fierbinte si se lasa pana se rumenesc.

Cand scoti bucatile de pui, pune-le pe o farfurie cu un servetel de bucatarie ca sa absoarba uleiul care e in plus si cladesti asa, intre fiecare rand de pui, cate un servetel de bucatarie.



Daca dai un party, poti taia pieptul in bucati patrate mici ( ca sa nu te chinui prea mult cu taiatul, eu tai fasii pe lungime si dupa folosesc foarfeca :) titus inca rade de mine cand ma vede cu ea, insa e mult mai rapid asa ); iar cand le dai prin pesmet si migdale, e mai rapid sa pui pesmetul si  migd. intr-un bol de plastic mai mare,ca sa iti intre mai multe bucati de pui.

Bon Appétit!


MOUSSE au CHOCOLAT



Ciocolata neagra e tare sanatoasa, cel putin cea care are macar 70% cacao, ofera o cantitate dubla de antioxidanti decat un pahar de vin rosu, scade cu 20% riscul unui atac de cord, cu 10% aparitia unei boli coronariene si cu 8% a mortii premature; timp de 2-3 ore de la consumare imbunatateste circulatia sangelui catre creier; Ciocolata neagra reduce riscul unui atac de cord si ii ajuta pe cei care sufera de oboseala cronica. Consuma zilnic in jur de 50 g ciocolata neagra cu un continut de cacao de 85%, timp de o saptamana, si nu te ve mai simti atat de obosit.

Datorita flavonoizilor din cacao, vasele de sange din creier se dilata si permit patrunderea unei cantitati mai mari de sange si implicit de oxigen. In consecinta, cand consumam ciocolata neagra ajutam creierul sa lupte cu oboseala, insomnia sau imbatranirea. ( informatia am cules-o de pe siteul askmen.ro )


Asa ca aseara ma gandeam ce sa fac pentru desert, in special pentru titus deoarece eu nu prea sunt cu dulciurile in afara de ciocolata neagra si cea fagaras( de care deja m-am saturat ) nu prea mananc altceva. M-am hotarat sa fac mousse au chocolat (noir) ca sa am si eu placerea de a o manca. Insa pe cand sa o fac am descoperit ca nu am destule oua, asa ca ii multumesc vecinei mele, Cristina pentru cele 2 oua:).
 Reteta e foarte simpla si se face intr-un timp scurt.

DE CE AI NEVOIE:

100-120G CIOCOLATA NEAGRA
15G UNT
2 OUA (separat galbusul de albus)
200 ml frisca batuta

Ciocolata si untul trebuie se topesc intr-o farfurile adanca pusa deasupra unei oale in care fierbe putina apa.

Dupa ce s-au topit, ia-le de pe foc, mai amesteca 10 secunde si adauga galbenusurile unul cate unul. Crema trebuie sa devina mai groasa dupa incorporarea galbenusurilor. Lasa apoi sa se mai raceasca putin, timp in care poti bate frisca.

Adauga frisca in ciocolata, insa trebuie sa adaugi cate o lingura si sa nu amesteci ca in maioneza ci usor de jos in sus, sa acoperi incet frisca cu crema. Mie mi s-a racit prea tare ciocolata cu galbenusurile si a fost cam trist, caci a inceput ciocolata sa se faca bucatele, asa ca a trebuit sa fac cu mixerul sa o inmoi...asa ca ai grija ca in momentul in care adaugi frisca, ciocolata sa nu fie complet rece.

Acum mai ai foarte putin de facut. Trebuie sa bati albucurile de ou foarte bine si sa le adaugi la ciocolata asa cum ai facut cu frisca, pentru ca altfel isi va pierde textura cremoasa. GATA! Se muta in boluri individuale sau intr-un bol mare si se lasa la frigider cel putin 2 ore.


Eu abia azi dimineata am reusit sa mananc din paharul meu cu mousse au chocolat care a fost prea plin pentru mine,si desi nu imi plac deserturile facute cu albusuri de ou necopt trebuie sa recunosc faptul ca papilele mele gustative au fost incantate.Astept parerile si sugestiile voastre.

Bon Appétit

miercuri, 7 aprilie 2010

Mic dejun



Bucurati-va de un mic dejun sanatos inainte de a incepe munca.



Bon Appétit!

Garbanzo prajit


Dupa cum am promis, am facut inca o reteta cu garbanzo. Reteta aceasta am mai incercat-o anul trecut si nerespectand un detaliu nu a iesit gustos si am uitat de ea pana anul acesta cand am incercat-o din nou, iar acum nu lipseste in nici o saptamana. E foarte usor de facut si e perfecta la un party sau la o seara de filme in loc de snackurile din magazine. Sper sa va placa !

DE CE AI NEVOIE:

GARBANZO ( macar 2 cani ) ( lasat la inmuiat in apa rece de seara pana la ora prepararii )
2 linguri ULEI DE MASLINE
condimente la alegere: eu am pus PIPER MIXT, SARE MARINA, NUCSOARA, SCORTISOARA
eu am incercat si cu boia iute, insa nu ne-a placut atat de mult. Poti incerca sa pui si zahar(negru), eu data viitoare asa voi face.


Cuptorul trebuie incalzit la 180 grade C
Trebuie sa scurgi apa in care a stat la inmuiat garbanzo si sa le mai dai un jet de apa rece. Apoi vine partea pe care eu nu am respectat-o :). Dupa ce ai scurs apa, trebuie uscati foarte bine de apa care a ramas pe ei. Eu de obicei ii fac in 2 sterguri. Treaba asta o face tare bine Titus care are rabdare la lucrurile migaloase. Asa ca daca ai un ajutor pe langa tine, cu atat mai bine :).

Dupa ce i-ai uscat bine, pune-i intr-un bol destul de mare ca sa poti combina condimentele. Incepe cu uleiul, sarea si restul. (sa pui destul din fiecare,pentru ca la copt se mai pierd condimentele.Eu tot timpul mai adaug cate ceva dupa ce s-a facut)



Dupa ce ai amestecat bine garbanzo cu condimentele, muta-l in tava acoperita cu foaie pt copt ( eu am folosit folie de aluminiu :D ) si incerca sa ii aranjezi in asa fel, incat fiecare boaba sa fie pe tava.
Se lasa 10-15-20 minute ( eu las focul intre minim si mediu)
La 10 minute sa mergi sa ii intorci, pt ca altfel se vor arde ( asa cum am patit eu uitandu-i o ora in cuptor :)). E bine dupa 15 minute sa ii gusti sa vezi daca sunt gata. Trebuie sa fie crocanti dar moi inauntru.
Se pot praji si in tigai, acolo trebuind sa ii  invarti mai mult timp pana sunt gata.

Bon Appétit!