>

miercuri, 18 ianuarie 2012

Vitamine deghizate in bomboane de ciocolata ( CaFeline)


Am descoperit aceasta reteta pe blogul Cristelei Georgescu. Pentru mai multe informatii despre CaFeline, va rog sa vizitati siteul ei, merita!

Sunt foarte bune la gust si in sfarsit nu am inima stransa cand ii dau sa manance ciocolata, ci din contra, ochii mi se lumineaza de bucurie cand o vad cu ce pofta mananca. Aici aveti reteta:

Ingrediente:

10 Linguri SUSAN (bio, il gasiti la magazinele bio, nu din acela galben auriu care il gasiti la magazine)
4Linguri seminte CHIA
4 Linguri nuca COCOS bio
4Linguri ALUNE DE PADURE ( in reteta Cristelei era trecut migdale, insa eu nu am avut in casa)
10 Linguri Fulgi de OVAZ bio
3 Linguri MERISOARE deshidratate
2 Linguri ROSCOVE
2 Linguri UNT DE COCOS
MIERE dupa gust
putin lichid


Se rasnesc toate ingredientele se amesteca, si se lasa 30 de minute sa absoarba nuca de cocos si ovazul lichidul.
Apoi se fac forme rotunde pe care le puteti da prin nuca de cocos, praf de roscove praf de seminte de in. Eu le-am dat prin seminte de in rasnite si nuca de cocos. Apoi se lasa 2-3 ore la frigider sa se intareasca totul.

Merisoarele, le-am blenduit cu blenderul de mana si am pus putina apa ca sa se faca o pasta mai groasa.
Lichid f putin trebuie pus, cat sa le puteti modela in bilute.

Cea mai fericita a fost Alice, care a avut marea onoare sa ma ajute sa fac bilute, pe care dupa aceea tot ea le manca.:))

luni, 18 iulie 2011

Ciuperci, orez si salata de rosii cu vlastari de floarea soarelui



INGREDIENTE:
ciuperci (eu am folosit in jur de 7)
o cana de orez prefiert sau cu bobul lung
o ceapa sau 2 cepe mici

PT SALATA

rosii
vlastari de floarea soarelui

1.Se curata, spala si taie ceapa in bucati micute si se lasa la foc mic pana se inmoaie si devine transparenta.

2. Ciupercile, curatate si taiate in bucati mari de adauga la ceapa. Se lasa 2 minute.

3. Se adauga orezul spalat cu o cana de apa.

4. E timpul sa condimentezi. Eu am ales un pic de sare cu mirodenii prin ea.

5. Se lasa la foc mic cu capac pana orezul e facut.


In timp ce se faci ciupercile, poti pregati salata. Eu prefer sa iau coaja de pe rosii. Asa ca spala rosile, curata-le de coaja si taie-le in patratele.
Vlastarii de floarea soarelui trebuie sa ii pregatesti cu ceva zile inainte. Ei contin toti aminoacizii necesari corpului tau si sunt o proteina completa.

Trebuie lasati in apa rece de seara pana dimineata sau mai mult
Spalati si transferati intr-un vas cu gauri, ii poti pune pe pamant sau doar udati cu apa. Eu am ales varianta pamantului.
Trebuie udati de cel putin 2 ori pe zi, eu ii spal cu dusul cu apa rece. Daca aveti la bucatarie robinet dus e mult mai simplu.
Cand au crescut si si-au desfacut primul rand de frunzite sunt gata pt a fi culesi.
Alice e foarte incantata de ei, ii culege singura si ii mananca.

La bolul de rosii taiate se adauga vlastarii de floarea soarelui dupa si dupa gust se poate pune ulei de masline si sare.

marți, 24 mai 2011

CONCURS

Particip la un concurs pe Facebook cu reteta aceasta . Daca va place, va rog dati-mi un like la reteta pe pagina de Facebook. Aici aveti linkul: http://www.facebook.com/notes/delimano-romania/ratiu-mioara-alexandra-cheesecake-cu-dulce-de-leche/193218584057953

Multumesc! :)



Si aici puteti vizita noul meu site de fotografii: http://www.wix.com/mioale/photograpy

marți, 25 ianuarie 2011

Creveti prajiti cu vin rosu



Probabil nu arata foarte apetisant, insa te asigur ca gustul e absolut diferit, in sensul bun si pe masura ce mananci nu o sa te mai poti opri.

Reteta e foarte simpla si e perfecta pentru o seara de weekend cand nu vrei sa iti petreci tot timpul in bucatarie.

Trebuie sa cumperi creveti intregi, necuratati si sa fie mari, nu din aceea micuti.

DE CE AI NEVOIE:

macar 1 kg creveti
1pahar vin rosu
putin ulei



Metoda:

1. Speli crevetii foarte bine, dupa care ii pui intr-o tigaie de teflon cu putin ulei in ea (o lingurita) si 3 linguri de apa. Si ii lasi la foc mediu pentru 5-6 minute,pana cand se evapora apa si incepe sa iasa fum:D, insa mai amesteci in ei cand vezi ca e nevoie.


2. Apoi se adauga vinul rosu si se lasa iar pana s-a evaporat vinul. Trebuie sa amesteci si sa ii intorci pe cealalta parte ca sa fie facuti pe ambele parti.


Asa ar trebui sa arate ca sa fie aproape gata..ii mai lasi in jur de 1-2 minute si sunt facuti. Sunt facuti atunci cand se curata usor si carnea e moale, se pot proba daca nu esti sigura daca sunt prajiti si in interior.


*sa nu incercati cu vin alb pentru ca nu ies de nici o treaba:D am incercat eu :))

Sper sa va placa, eu sunt indragostita de reteta aceasta.

Pituca numai buna de mancat



Cati dintre voi fac painea in casa? Inainte de a primi masina de facut paine, o  faceam la cuptor, insa necesita mult timp. Asa ca nu ma obosesc in a o scrie:)) Daca exista doritori, intrebati.

luni, 24 ianuarie 2011

Cookies cu ghimbir


Am facut mai multe feluri de cookies pana sa ajung la reteta aceasta si pot spune ca pana acum, asta imi place cel mai mult dintre cele de ginger cookies.E mult mai rapida decat altele pentru ca nu trebuie sa stea neaparat la frigider pentru cateva ore.

DE CE AI NEVOIE:

2 1/4 cana faina
2 lingurite ghimbir macinat
1 lingurita bicarbonat de sodiu
3/4lingurite scortisoara macinata
1/2 lingurita sare

3/4 cana unt moale
1 cana zahar

1 ou
1 lingura apa
1/4 cana melasa (o poti inlocui cu miere)

2 linguri zahar

1. Amesteci primele 5 ingrediente intr-un bol.

2. In alt bol, amesteci untul cu zaharul dupa care adaugi oul, lingura de apa, melasa.

3. Se adauga ingredientele din bolul cu faina in cel cu untul.

4. Intr-o tava de cuptor de pune o foie de copt.

5. Intr-un bol micut adaugi cele 2 linguri de zahar.

6. Incepi sa faci bilute din masa de cookies, cam jumatate din dimensiunea unei mingi de ping-pong. Dar depinde cat de mari vrei sa iti iasa...asa ca poti incerca mai multe dimensiuni. Dupa le pui in bolul cu zahar si le asezi in tava, trebuie sa fie la o distanta de o biluta jumate una de alta.

7. Se lasa 8-10 minute la 175 grade Celsius.

*eu am cuptor cu 1,2,3 si il las la 1 inspre minim.
*cuptorul trebuie incalzit inainte de a pune la copt.
*am folosit ulei in loc de unt, nu pentru ca ies mai buni biscuitii, ci pentru ca untul imi era tare ca betonul si nu am vrut sa astept cateva ore pana se facea moale.



Pofta buna sa aveti si sa ii mancati cu lapte sau ceai, neaparat!

Cookies cu ciocolata


Versiunea aceasta de cookies e a mea :) si ma bucur tare mult pentru ca a iesit foarte buna. Mai facusem niste cookies cu ciocolata insa tot timpul mi se pleosteau dupa ce ii scoteam din cuptor, asa ca am zis sa incerc ceva schimbari. Lui titus ii plac foarte mult, ori de cate ori fac cookies ma intreaba daca fac de ciocolata...cred ca daca am trai intr-o casa de ciocolata, ar manca-o intr-o saptamana toata :)).

DE CE AI NEVOIE:

2 1/2 cani faina
1 pliculet praf de copt
3/4 cana ulei
1 cana zahar
2 oua
1 banana mica
1 ciocolata topita
1/4 cana melasa sau miere

zahar pudra (optional)


1. Uleiul cu zaharul se amesteca, dupa care adaugi pe rand ouale, banana maruntita cu furculita, ciocolata topita si melasa. Le amesteci bine ,bine.

2. Se adauga treptat faina si pliculetul de praf de copt.

3. Se pastreaza la frigider minim o ora, pentru ca aluatul sa se intareasca si sa poti face bilute din el.

4. Cand cuptorul e incalzit si aluatul a stat destul la frigider, se fac bilutele, destul de mari daca vrei sa ai biscuiti mari sau mici daca ii vrei mai micuti. Eu le fac de marimea unui rafaelo...o idee mai mici.

5. Le poti da prin zahar praf daca vrei.

6. Se lasa la cuptor 10-12 minute la 175 grade Celsius.

* eu le-am lasat doar 10 minute
* dupa ce le scoti din cuptor, trebuie sa le lasi sa se raceasca 5 minute in tava si dupa aceea sa le pui in ceva farfurie mare sa se raceasca de tot.
* eu am mai adaugat o lingura de cacao pe langa ciocolata




Pofta buna!