joi, 13 mai 2010
Quinoa cu ficatei si cartofi
Am inceput sa mananc iar quinoa. In Romania deocamdata nu se gaseste in orice magazin, insa quinoa isi merita banii si osteneala de a da o fuga la plafar. Eu mi-am cumparat anul trecut de la un plafar din manastur insa nu mi-a placut pentru ca mi s-a parut ca e veche. Anul acesta am inceput sa comand de la Cosul verde mai mult pentru pireurile lui Alice, insa am dat si de Quinoa si alte bunataturi. Asa ca mi-am comandat si sunt foarte multumita de calitate. Partea buna la magazin e ca aduc si acasa comenzi, pentru cei care nu au vreme de plimbari prin oras. Aici sunt niste informatii despre quinoa. Eu zic ca merita sa cumparati o cutie sa ii incercati gustul. Acum o sa va scriu cum o prepar eu.
marți, 11 mai 2010
Pui la cuptor cu vin rosu
Ador retetele de pui la cuptor pentru ca imi ia foarte putin timp sa le pregatesc si nu mai trebuie sa fac miros si murdarie cu prajitul pe aragaz. In plus,aceasta reteta e foarte gustoasa si se pastreaza bine si pentru a doua zi.
luni, 10 mai 2010
Brioșă cu șofran (completare)
Am incercat din nou reteta de briosa si de data aceasta mi-a iesit fenomenal :D. Mi-a ramas un pic de aluat asa ca am umplut si niste forme de magdalene. Data trecuta nu mi-am masurat bine faina, neavand cantar. Acum am folosit sofran si iasa foarte gustoasa. Aluatul trebuie sa fie mai tare si lipicios, ca sa il poti lua in mana. Merita efortul reteta aceasta. Daca iti place un pic mai dulce, desi briosa se mananca cu gem sau alt fel de sos dulce, poti pune mai mult zahar, dublul din reteta.:)
miercuri, 5 mai 2010
Cozonac cu banane
Nu e chiar ca si cozonacul, seamana mai mult cu brownies deoarece in interior e moale si putin zemos. L-am facut tot de ziua lui Titus, si mi-a placut foarte mult, se face foarte rapid si e tare gustos. In primul, care e in poza cu fistic, am uitat sa pun bananele asa ca am mai facut unul cu banane. Cel fara banane nu e asa zemos, dar e mai consistent si se simte mai tare aroma de la ciocolata neagra. Eu il mananc dimineata cu lapte, merge foarte bine.
Sos de rosii
Sosul acesta se poate folosi la pizza, spaghete sau pe sandwich-uri. E foarte gustos si va da o aroma buna mancarii.
luni, 3 mai 2010
Cheesecake cu dulce de leche
Spun cu modestie, insa sunt tare mandra de mine! Primul tort facut de mine de la cap la coada pentru ziua lui Titus. Am cautat foarte mult branza care sa se asemene cu cream cheese-ul si pana la urma am gasit. Am facut dulcele de leche pentru tort, in casa...ce mai, m-am gandit la tortul asta 2 saptamani inainte de aniversare si m-am pregatit din timp. Aveam de ales intre acesta si un altul care era cu mascarpone. Mi-a fost frica nu cumva sa nu imi iasa si era cat pe aici sa fac o prostie, insa in final totul a iesit bine. Si daca in ziua aniversarii nu mi s-a parut deosebit, cand am gustat din el a doua zi mi s-a parut fenomenal. Asa ca e de preferat sa se faca cu o zi inainte.
duminică, 2 mai 2010
Pizza margherita
In sfarsit am revenit! Tin minte primele retete de pizza facute in casa...eram mica pe atunci si nu stiam cum trebuia sa arate si sa guste o pizza adevarata. Desi mami e o bucatareasa foarte buna, pizza facuta de ea pe vremea aceea era cam asa: aluatul iesea gros...foarte gros, si umplutura era cu o gramada de chestii prin ea...nu imi prea placea, probabil si pentru ca ma chinuiam cand o mancam si tot dadeam pe jos umplutura care aluneca:)). Imi povestea mami zilele trecute cum erau retetele in vremea comunista : scria Ingrediente: zahar (daca ai, daca nu e bine si fara) faina (daca ai, daca nu e bine si fara) etc. :)), deci nu e de mirare ca nu ieseau toate perfect. Insa acum, reteta aceasca o am de la mami si e iam, iam. Am facut-o de ziua lui Titus, si ziua urmatoare am mai facut o tura ca ne-a placut tare mult.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







